שכונת יובלים ב' בשיתוף עם אדר' נוף ג'ולי פלד

תב"ע לשכונת מגורים:
שכונת יובלים ב' , קריית שמונה:

מזמין העבודה: משרד השיכון,
שטח התכנית: כ-750 דונם.

ביצוע מועד התכנון: 2016-2020

אדריכל:  רוטמן אדריכלים

פרויקט בשיתוף אדריכלית הנוף ג'ולי פלד

תב"ע לשכונת מגורים הכוללת כ- 2600 יח"ד, בשטח עם רגישות נופית גדולה, נושק בערוץ נחל עיון. עבודה המשלבת עבודה רבה עם אדריכל הפרויקט ועם צוות היועצים.

השכונה המתוכננת היא חלק מרובע יובלים המתוכנן מצפון לקרית שמונה. הרובע כולל 4 יחידות: יובלים א' עד ד'. יובלים א' כבר בבניה. אנחנו עסקנו ביובלים ב' - החלק הדרום מערבי של הרובע. ג' ו ד' בתכנון משרד פרחי צפריר עם אדריכל הנוף אמיר מילר.

השטח המיועד גובל ממערב בנחל עיון, מדרום בתל בית אחו וממזרח בדרך הלא רשמית לכיוון כפר יובל. האזור מכוסה כולו במטעים שונים של מטולה וכפר יובל הכוללים עצי פרי במגוון סוגים: הדרים,נשירים שונים, פקאנים ועוד. אחד מהסיורים בשטח היה בעונת הפריחה והמראה היה מרהיב.

שכונת המגורים המתוכננת כוללת צפיפויות מגורים משתנות, מבניה רוויה, סמי רוויה, גן גג ועד לצמודי קרקע. הבינוי כולל אזורי מסחר, מבני ציבור, מבני חינוך ושטחים ציבוריים פתוחים. חיבור השכונה לסביבה, כולל הבאת הטבע למרכז השכונה יוצר מרקם מיוחד המשתלב בנוף ובסביבה ויוצר איכות מגורים ייחודית.

תהליך התכנון היה מורכב הן בגלל הצורך ליצור התאמה לשטח, למטעים, לערוץ הנחל ולתכניות מסביב, והן מתוך ההתלבטות לגבי צפיפויות המגורים הרצויות, והמבנה השכונתי והעירוני שישמור על הקשר עם מרכז העיר המרוחק ויחזק את קרית שמונה.

השכונה המוצעת כוללת בניה גובהה יחסית באזור הצפון מערבי (עד 5 קומות) שהולכת ויורדת לכיוון דרום מזרח. השטחים הירוקים המשמעותיים כמו תל בית אחו, רצועה לאורך נחל עיון, מטע פקאנים משמעותי ועוד, נשמרו כשטחים פתוחים בתחום השכונה. ציר התנועה הראשי של השכונה, כביש מספר 1 העולה מדרום לצפון, יהיה הציר המסחרי של השכונה הכולל ערוב שימושים של מגורים ומסחר. מרכז השכונה הכולל מרכז מסחרי קטן, מתנס גדול בית ספר יסודי, גני ילדים ושטחים פתוחים משמעותיים יהיו צמודים לכניסה מדרום כאשר השטחים הפתוחים יתחברו לתל בית אחו שנשאר כאזור ארכיאולוגי שמור. 

מבנה השכונה נצמד ככל האפשר לטופוגרפיה קיימת עם כוונה למיעוט בקירות תומכים ובעבודות עפר ליצירת שכונה רציפה ונעימה לתושבים ובעיקר להולכי הרגל שבינהם. מבני המגורים כוללים מגרשים גדולים עם 4 מבנים ואזורים משותפים לחניה ולמעבר הולכי רגל. בצורה כזו השכונה היא רשת של שבילים ודרכים ומאפשרת הליכה נוחה, נסיעה באופניים וניצול מייטבי של השטחים שנועדו לבניה. 

השטחים הפתוחים מגוונים: שטחים של טבע עירוני, שטחים אקסטנסיביים, טיילת לאורך נחל עיון עם פיתוח אינטנסיבי קרוב לשכונה ואקסטנסיבי בקרבת הערוץ, וגני משחקים ופעילויות שונות בתחום השכונה. 

התכנית טרם אושרה במוסדות התכנון. Tivonet